Wtorek, 25 czerwca 2024 r. Mi-6"

 Mi-6  Śmigłowiec Mi-6 sfotografowany w Muzeum Sił Powietrznych. Pierwszy egzemplarz został ukończony wiosną 1957 roku. Przed szerszą publicznością Mi-6 zadebiutował na defiladzie lotniczej w Tuszynie w 1958 roku. Praktyczne użytkowanie tego śmigłowca rozpoczęto w 1963 roku, a dwa lata później po raz pierwszy pokazano go za granicą na Salonie Lotniczym w Paryżu. Mi-6 były w ZSRR wykorzystywane zarówno w wojsku (do przewozu żołnierzy i ładunków) jak i w gospodarce (np. przy wykonywaniu prac montażowych). W Polsce był eksploatowany od 1974 roku. Trzy egzemplarze Mi-6A zostały zakupione przez polskie firmy do wykonywania prac budowlano-montażowych i dźwigowych (dwa w 1974 i 1979 roku przez Instal i jeden w 1978 przez Elbud). Przy wykorzystaniu tych śmigłowców wykonywano m.in. stawianie słupów energetycznych linii przesyłowej z elektrowni Porąbka Żar, kopuły na budynku liceum św. Augustyna na Mokotowie, masztu RTV na budynku Biblioteki Ekonomicznej w Poznaniu oraz tuneli wentylacyjnych na dachu fabryki FSO na Żeraniu.


W 1976 roku śmigłowiec o znakach rejestracyjnych SP-ITA (numer wojskowy 063) przetransportował podwieszony pomnik Władysława Jagiełły z Gliwic do Krakowa i postawił go na przygotowanym cokole. Po zakończeniu działań nadano mu imię „Jagiełło”. Wszystkie trzy polskie śmigłowce zostały w styczniu 1986 roku przekazane wojsku do 37. Pułku Śmigłowców Transportowych w Leźnicy Wielkiej koło Łęczycy. W sierpniu 1990 roku zostały wycofane ze służby. Dwa z nich sprzedano na Ukrainę a widoczny na zdjęciu egzemplarz o numerze bocznym 670 jest jedynym Mi-6 jaki pozostał w Polsce.

Niedziela, 23 czerwca 2024 r. "Lim-y nad Świdnikiem"

 ŚWIDNIK AIR FESTIVAL  Mateusz Strama i Bartosz Maciejczyk z Fundacji Eskadra i ich Lim-y podczas tegorocznego Air Festivalu w Świdniku. Cieszę się, że po raz kolejny udało mi się zobaczyć na żywo (i usłyszeć) te niesamowite maszyny. 



Niedziela, 23 czerwca 2024 r. "Ratowniczka 7"

 LOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE  Na dobranoc nasza "7"🔥🔥🔥

Czwartek, 20 czerwca 2024 r. "Mi-2 (SP-SBC)"

 Mi-2  Śmigłowiec Mi-2 o znakach rejestracyjnych SP-SBC sfotografowany podczas tegorocznego Air Festivalu w Świdniku. Mi-2 jest pierwszym produkowanym w Polsce śmigłowcem o napędzie turbinowym. W PZL Świdnik zostało wyprodukowanych ponad 5500 egzemplarzy, które trafiły do odbiorców z 50 krajów z całego świata. Pierwszy Mi-2 zbudowany z części radzieckich został oblatany 26 sierpnia 1965 roku. Nieco ponad 2 miesiące później - 4 listopada po raz pierwszy wzniósł się w powietrze "Czajnik" w 100% wyprodukowany przez zakłady w Świdniku. Jego załogę stanowili: Wiesław Mercik, Henryk Jaworski i Kazimierz Moskwicz. Rok później rozpoczęto produkcję seryjną. Mi-2 były produkowane w wersji: pasażerskiej, telewizyjnej, transportowej, sanitarnej, łącznikowo-transportowej, ratownictwa morskiego i lądowego, wykrywania skażeń, uzbrojonej oraz fotogrametrycznej. Ten śmigłowiec ma za sobą również karierę filmową (można go było oglądać między innymi w jednej z przygód agenta 007 - „Tylko dla Twoich oczu”). 

Czwartek, 20 czerwca 2024 r. "Ratownik 7"

 LOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE  Ekipa Ratownika 7.


Wtorek, 18 czerwca 2024 r. "Ratownik 7"

 LOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE  Niedzielny start lubelskiej Pszczółki (z pozdrowieniami). I jak tu nie kochać tego "pyszczka"?

Wtorek, 18 czerwca 2024 r. "MIG-21MF (9113)"

 MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH  MIG-21MF o numerze bocznym 9113 sfotografowany w Izolowanym Stanowisku Postojowym w Muzeum Sił Powietrznych. W Polsce eksploatowano łącznie 120 samolotów w tej wersji (zakupiono samoloty z silnikiem R-11F2S-300 i radarem RP-21, w celu unifikacji z innymi posiadanymi wersjami).

Poniedziałek, 17 czerwca 2024 r. "Artur Kielak + Iskry"

 ŚWIDNIK AIR FESTIVAL  Iskry z "Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła" i Artur Kielak podczas Air Festivalu w Świdniku. Mega ekipa! Full Force🔥🔥🔥

Niedziela, 16 czerwca 2024 r. "Catwalk Scandinavian Airshow"

 CATWALK SCANDINAVIAN AIRSHOW  Dziewczyny z Catwalk Scandinavian Airshow w sobotę prezentowały się w bieli i czerwieni, a w dzisiaj wystąpiły w scenerii niebiesko-białej. To były trzy dni pełne emocji i lotniczych wrażeń (trzy, bo w piątek zaliczyłem jeszcze przyloty i treningi). Na dłuższe podsumowanie IV Świdnik Air Festivalu przyjdzie jeszcze czas, ale na gorąco tegoroczną edycję oceniam bardzo pozytywnie. 

Niedziela, 16 czerwca 2024 r. "Ratownik 7"

 LOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE  "Niebo to jego świat. Z obłokiem tańczył w świetle dnia...".

Niedziela, 16 czerwca 2024 r. "Catwalk Scandinavian Airshow"

 CATWALK SCANDINAVIAN AIRSHOW  Za nami pierwszy dzień czwartej edycji Air Festivalu w Świdniku. Na dobry początek fotki Kociaków z Catwalk Scandinavian Airshow. W mojej przygodzie z lotnictwem widziałem już całkiem sporo, ale ten występ z pewnością zapamiętam na bardzo długo. Niesamowity pomysł, świetne wykonanie i do tego fantastyczny klimat - co tu dużo pisać, po prostu coś pięknego.



Sobota, 15 czerwca 2024 r. "OV-10B Bronco"

 OV-10B BRONCO  Gwiazda wczorajszego dnia na lubelskim niebie - North American OV-10B Bronco. Cieszę się, że po wielu latach zajmowania się planespottingiem nareszcie udało mi się sfotografować ten niezwykły samolot. Jest to bez wątpienia jedna z najcenniejszych moich tegorocznych zdobyczy.

Niedziela, 9 czerwca 2024 r. "Brditschka HB-23"

 AEROKLUB LUBELSKI  Motoszybowiec Brditschka HB-23 (SP-0069) od Motoszybowiec G D Fly sfotografowany w (i nad) Aeroklubem Lubelskim. Fantastyczna maszyna!





Niedziela, 9 czerwca 2024 r. "Champions League"

 WYSOKOŚĆ PRZELOTOWA  A330-300 Turkish Airlines o znakach rejestracyjnych TC-JNM, w malowaniu Ligi Mistrzów sfotografowany nad Lublinem 17 stycznia br.

Niedziela, 9 czerwca 2024 r. "Ił-14"

 IŁ-14  Ił-14 sfotografowany w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Ił-14 jest radzieckim samolotem pasażersko-transportowym zaprojektowanym w biurze konstrukcyjnym Iljuszyna. Stanowił rozwinięcie samolotu Ił-12, ale w porównaniu ze swoim poprzednikiem posiadał zupełnie nowe skrzydła, usterzenie pionowe, a także silniki o większej mocy i mniejszym zużyciu paliwa. Oblotu pierwszego prototypu dokonano 20 września 1950 roku, a produkcję seryjną zmodyfikowanej wersji (Ił-14P) rozpoczęto w 1954 roku. Łącznie wyprodukowano 3500 egzemplarzy (w 10 wersjach). Samoloty tego typu od 1955 roku znajdowały się również we flocie Polskich Linii Lotniczych. Ostatnie maszyny zostały wycofane ze służby w 1972 roku i zastąpione przez turbośmigłowe An-24 i i Ił-18.




Ił-14 był od 1955 roku wykorzystywany również w lotnictwie wojskowym. Posiadały go takie jednostki jak: 36 Specjalny Pułk Lotniczy, 42 Eskadra Lotnicza w Warszawie, 55 Pułk Lotnictwa Transportowego w Krakowie oraz Wyższa Oficerska Szkoła Lotnicza w Dęblinie. Z jego usług korzystali również skoczkowie 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej.