Czwartek, 25 Grudnia, 2014 r. "Rotmistrz Pilecki Ochotnik do Auschwitz"

Cześć! Blog zasadniczo w 90% poświęcony jest tematyce lotniczej oraz fotografii. Od czasu do czasu staram się jednak umieszczać wpisy zupełnie niezwiązane z tymi dwoma dziedzinami. Swego czasu zamieściłem mini-recenzję książki kpt. Wrony pt: "Ja Kapitan". Post ten został przez Was bardzo pozytywnie przyjęty (o czym pisaliście między innymi w mailach) zatem postanowiłem tym razem napisać kilka słów o innej książce, którą miałem okazję przeczytać w ostatnim czasie. "Rotmistrz Pilecki Ochotnik do Auschwitz" bo o niej mowa, to bez wątpienia obowiązkowa pozycja dla osób, które interesują się życiem Rotmistrza.
"Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać."
"Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić."
***
Kim był Witold Pilecki? Teoretycznie odpowiedź na to pytanie powinna być prosta i oczywista dla większości mieszkańców naszego kraju. Niestety, doczekaliśmy czasów gdzie zainteresowanie historią, bohaterami narodowymi przegrywa z nieco bardziej przyjemnymi oraz zwyczajnie lżejszymi rozrywkami. Tym samym szczególnie młodzi ludzie mogą zupełnie nie znać odpowiedzi na pytanie, które zadałem powyżej. Warto zatem przypomnieć chociaż kilka faktów z życia Witolda Pileckiego. Był uczestnikiem wojen w 1920 i 1939,  oficerem Armii Krajowej, jeńcem obozów w Lamsdorf i Murnau, brał udział w Powstaniu Warszawskim, a co najważniejsze jako dobrowolny więzień stanął na czele konspiracji wojskowej w KL Auschwitz.
***
Ten ostatni fakt zrobił na mnie największe wrażenie. Nawet trudno sobie wyobrazić jak ogromną odwagą trzeba się charakteryzować, by samemu dać się zamknąć w tym piekle na ziemi w celu zebrania od wewnątrz informacji wywiadowczych na temat jego funkcjonowania i zorganizowania ruchu oporu oraz pomocy więźniom. Książka Adama Cyry zawiera również raport, który Pilecki napisał po ucieczce z obozu. Czytając go przeraża skala cierpienia oraz krzywd jakich każdego dnia doznawali więźniowie. Głód, ból (fizyczny i psychiczny), a także nieustanny strach oraz niepewność jutra, to tylko mały procent tego z czym musieli się zmierzyć Ci ludzie. Pilecki w bardzo prosty i jasny sposób opisuje jak wyglądało życie i praca w obozie. Raport stanowi doskonałą dokumentację tamtych wydarzeń. 
***
W książce znajdziemy wartości, których coraz trudniej szukać w świecie współczesnym. Odwaga, honor, determinacja, bezgraniczne poświęcenie to tylko kilka z nich. Witold Pilecki jest bez wątpienia postacią, której życie, postawa oraz poglądy zasługują na najwyższy szacunek. Cześć i chwała Bohaterom! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz